Poznaj historię marki Scania

części scania

Kto przynajmniej kilka razy w roku przejeżdża przez autostradę, ten wie, jak wyglądają ciężarówki marki Scania. Czy zastanawialiście się kiedyś, jak to się stało, że aktualnie te tiry są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych pojazdów na drogach? Dziś przyjrzymy się bliżej historii tej szwedzkiej marki.

Początki Scanii można się dopatrzeć już w roku 1891. Ta znana szwedzka firma motoryzacyjna powstała dzięki połączeniu się dwóch firm. Z kombinacji nazw miejscowości Södertälje i Vagnsfabriksaktiebolaget powstała nazwa firmy Vabis. Firma ta stała się pododdziałem marki Surahammars Bruk, która pierwotnie zajmowała się budową wagonów pociągowych.

Pierwszy samochód ciężarowy powstał bardzo szybko w porównaniu do daty rozpoczęcia działalności, bo już w 1902 roku. Jej konstruktorem był Gustaf Erikson. Zbudował on ciężarówkę, która była wyposażona w motor benzynowy i dwubiegunową przekładnię. Już rok później w 1903 roku pracownicy firmy przyjęli pierwsze zamówienie na samochód ciężarowy.

Mniej więcej w tym samym czasie, w 1900 roku w miejscowości Malmö została założona firmy o nazwie Scania. Na samym początku działalności Scania produkowała jedynie rowery, jednak bardzo szybko, bo trzy lata później, zajęła się produkcją samochodów osobowych. Po pięciu latach od otwarcia firmy Scania miała już na swoim koncie produkcję samochodów ciężarowych.

Spółka AB Scania-Vabis

Gdyby nie marka Scania, Vabis bardzo szybko ogłosiłaby upadłość firmy. Brak zainteresowania samochodami tej marki sprawiły, że w firmie zaczęły się kłopoty finansowe. Scania wykupiła Vabis i w ten sposób powstała spółka AB Scania-Vabis. Produkcją ciężarówek zajął się zakład w Malmö, natomiast samochody osobowe i i silniki były produkowane w Södertälje.

Kolejne lata były dla firmy bardzo owocne. W 1913 roku została otwarta filia firmy w Danii, a do kolejnych sukcesów firmy przyczyniła się I Wojna Światowa. Wybuch wojny napędził przemysł motoryzacyjny. Wcześniej Scania produkowała także swoje maszyny na eksport, jednak podczas wojny cała produkcja odbywała się dla wojska szwedzkiego.

Wszystko zmieniło się po wojnie, kiedy nadszedł okres stagnacji. Wojsko nie wysyłało już zamówień, a marka zrezygnowała z produkcji samochodów osobowych i autobusów, skupiając się tylko na samochodach ciężarowych. Wszystkie te czynniki sprawiły, że firma znów borykała się z problemami finansowymi. Doszło nawet do tego, że 1921 roku zamknięto oddział firmy w Danii. Gdyby nie kapitał rodziny Wallenbergów, firma na pewno by zbankrutowała.

Kolejne lata należały znów do marki AB Scania-Vabis, wraz z rozpoczęciem II Wojny Światowej. Po wojnie stabilna sytuacja marki się utrzymywała i tak trwa to do dnia dzisiejszego.

Jeśli zastanawialiście się dlaczego części Scania są tak powszechne, dlaczego tak często widzimy samochody tej marki na naszych drogach, to teraz możecie być pewni, że za sukcesem Scanii stoi zawziętość, pracowitość, ale też poniekąd szczęście. Zawrotna historia Scanii sprawia, że dziś jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm motoryzacyjnych na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *