Co warto wiedzieć o marce Caterpillar?

części cat

Bez wątpienia jest to najbardziej rozpoznawalna marka produkująca maszyny budowlane, akcesoria i części. Wpływa na to długoletnia działalność marki oraz jakość maszyn i różnego rodzaju akcesoriów. Przyjrzyjmy się zatem bliżej marce CAT.

Kilka słów o historii

W pierwszej kolejności powinniśmy wiedzieć co oznacza słowo “caterpillar”. Jest to po prostu gąsienica. Tak właśnie została nazwana jedna z pierwszych maszyn tej marki, która wyglądem przypominała właśnie gąsienicę. Pierwszy raz maszynę Caterpillar wykorzystano w 1905 roku na budowie i jakiś czas później została zarejestrowana pod tą nazwą. Założycielem marki CAT był David Holt. Dziś marka Caterpillar jest nie tylko producentem maszyn budowlanych, ale także części CAT i różnego rodzaju akcesoriów takich jak bardzo wytrzymałe telefony komórkowe czy buty.

Czym zasłynęła marka CAT?

Marka CAT po części miała wpływ na wiele ważnych wydarzeń i brała udział w ciekawych projektach. Zasłynęła podczas budowy zapory Hoovera oraz podczas misji Apollo, która zakończyła się lądowaniem na Księżycu. Sprzęt marki CAT uczestniczył w odgruzowywaniu miasta San Francisco po trzęsieniu ziemi w 1906 roku. Natomiast podczas II Wojny Światowej CAT dostarczył kilkadziesiąt tysięcy maszyn armii amerykańskiej.

Najbardziej popularne maszyny:

  • Koparki

Zadaniem koparek jest oddzielanie i przenoszenie np. kruszywa w inne miejsce: na składowiska lub na ciężarówkę. Bardzo często są wykorzystywane na placach budowy oraz w różnych gałęziach przemysłu. Marka oferuje swoim klientom koparki o różnych konstrukcjach oraz ustawieniach, a także części CAT do tych maszyn.

  • Spycharki

Są niezbędne na budowie jeśli zachodzi konieczność przemieszczenia dużej ilości materiału. Oferta CAT dotyczy zarówno średnich spycharek, jak i tych dużych. Spycharki ze średnimi kołami są bardziej skrętne i szybsze w porównaniu do spycharek z dużymi kołami. Te większe modele służą do przemieszczenia materiałów o dużej wadze.

  • Wozidła

Wozidło jest rodzajem wywrotki, która służy do przemieszczania dużej ilości materiału, ale w trudnych warunkach i ciężkim terenie. Wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie samochody ciężarowe nie mogłyby sobie poradzić. Jednym z najpopularniejszych wozideł marki CAT jest model 785D. Współczesne modele wywrotek mogą przewieźć aż 100 ton materiału. Są tak skonstruowane, by były jak najbardziej wydajne przy zachowaniu niskich kosztów eksploatacji.

  • Ładowarki

Ładowarki są wykorzystywane podczas wszelkich robót ziemnych i jest używana podczas przeładowywania materiałów, najczęściej na inne środki transportu. Wyróżniamy ładowarki czołowe, koparko-ładowarki, ładowarki kołowe i gąsienicowe.

Aktualnie firma zatrudnia prawie 95 tysięcy pracowników na całym świecie, a swoje fabryki ma w wielu państwach na świecie. Fabryki marki CAT możemy znaleźć m.in. w Belgii, Chinach, Rosji, Niemczech, we Włoszech oraz w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *